Kako si pomagati, ko napade migrena
Spadam k tistim, ki trpijo za migrenskimi glavoboli, zato še kako dobro vem, da migrena res ni navaden glavobol. Migrenski glavoboli so me doleteli v zgodnjih dvajsetih letih in od takrat naprej iščem načine, da bi jim ubežala. Do danes, petnajst let kasneje, jih še zmeraj trpim in nič ne kaže na to, da jih bom (kdaj) izkoreninila. A da situacija vseeno ni tako črna, sem razvila dokaj učinkovito strategijo kurative, ki mi omogoči, da migrenski napad preživim lažje, kot sem ga desetletje nazaj. Pomagam si s triki, ki sem jih zbrala in jih z veseljem delim z vsemi. Morda je v naboru takšen, ki bo tudi vam oblažil katerega izmed migrenskih glavobolov.
Kaj lahko storite:
Vsak, ki se z migreno srečuje, se zaveda, da je zdrav življenjski slog tisti, ki mu lahko pomaga preprečiti napade migrene oziroma vsaj zmanjšati njihovo pogostost. Uravnotežena in sveže pripravljena prehrana, zadostna mera tekočine, vitamin b2, d vitamin, magnezij, dovolj spanja, gibanje, sproščanje, izogibanje stresu, so preverjeni recept (za vsakega človeka). Tistim, nagnjenim k migreni, se velja izogibati nekaterim živilom, ki bi naj bila med sprožilci migrene. Znanstveniki so mednje prišteli umetna sladila, še posebej aspartam, ki se mu velja izogniti v velikem loku. Zaobidite pa tudi rdeče vino in penine, ter na veliko žalost mnogih, čokolado. Med tveganimi živili so tudi zorjeni siri, predelana (hitra) hrana, ki vsebuje vrsto aditivov. Med še posebej problematičnimi aditivi za migrenske bolnike je mononatrijev glutamat, zato velja prebirati deklaracije na živilih, ki jih kupujete. Izogibali bi se naj tudi sušenemu in predelanemu mesu, mlečnim izdelkom ter (pre)velikim količinam kofeina.
A vendar, hitri tempo življenja, ki ga dandanes živimo, nam pogosto pokvari načrte o tem, kar je najboljše za nas, predvsem takrat, ko govorimo o dovolj počitka in izogibanju stresu. Migren pa ne sprožijo le vsakodnevne obremenitve ter (slaba) prehrana, ampak tudi spremembe vremena, hormonsko neravnovesje in dedni dejavniki, zato se žal (pre)pogosto zgodi, da preventivno ravnanje ne odpravi napadov. Iz tega razloga se v tem prispevku ne osredotočam na to, kaj lahko storite, da se migreni izognete, ampak na to, s čem si lahko pomagate, kadar se ta, kljub vsemu pazljivemu ravnanju, pojavi.
Kaj je migrena?
Migrena je peklenski glavobol, ki pride ob spremljavi pestre palete simptomov in ki mu še vedno niso našli pravega vzroka. Trenutne teorije se nagibajo k temu, da je migrena posledica prirojenih posebnosti v obdelavi dražljajev v možganih.
Za migrenski glavobol je značilna hromeča utripajoča bolečina, navadno na eni strani glave, ki preprečuje posamezniku, da bi normalno deloval. K temu lahko pašejo še preobčutljivost na svetlobo, hrup ali vonje, slabost in/ali bruhanje.
Večina ljudi doživlja migrene brez avre (migrena brez nevroloških primanjkljajev), med 10 in 15 odstotkov bolnikov z migreno pa trpi za migreno z avro. Zanjo je značilen moten vid (bliskanje, zamegljen vid, utripajoče cikcakaste črte), mravljinčenje ki se premika od konice prstov do glave, paraliza, motnje govora, šibkost in/ali vrtoglavica. Dejanski glavobol sledi po avri.
Medtem ko imajo nekateri migrenske glavobole le redko ali občasno, obstajajo bolniki, ki trpijo za migrenskim glavobolom tudi do 15 krat ali več v enem mesecu. Takšni bolniki trpijo za kronično migreno. Kot se razlikuje pogostost epizod je različno tudi trajanje samega migrenskega napada od nekaj ur pa do tri dni.
Bolnik je po koncu migrene navadno izčrpan in utrujen, do popolnega okrevanja potrebuje nekaj dni.
Kako si lahko pomagate ob migrenskem napadu
Odvisno od ambienta, v katerem vas migrena preseneti, si lahko pomagate z naslednjimi predlogi.
- Sama vsekakor prisegam na magnezij direkt. Ob prvem znaku avre zaužijem magnezij, močno kavo ter limonado v kombinaciji s standardnimi protibolečinskimi sredstvi.
- Kava lahko pomaga pri premagovanju migrene, sploh kadar jo zaužijete takrat, ko se migrenski glavobol šele dobro nakazuje, čemur prikimavajo tudi znanstvene študije. Zasledila sem tudi, da se učinek okrepi, če v kavo ožamete pol limone. To metodo sem nekaj let tudi prakticirala, a ker nisem zaznala bistvene dodane vrednosti in ker me je resnično motil okus kave z limono, sem jo opustila in prešla na kavo brez dodatkov.
- Izmenično tuširanje s toplo in mrzlo vodo spodbuja pretok krvi in zna biti učinkovita podporna terapija pri napadu migrene.
- Masaža nevralgičnih točk na nožnih prstih v kombinaciji z mrzlo vodo pozitivno vpliva na pretok krvi v glavi, zato jo velja poskusiti ob pojavu glavobola.
- Že stoletja uporabljajo v boju pri migrenskem glavobolu ingverjev čaj, ki bi naj bil celo tako učinkovit kot nekatera protibolečinska sredstva. Za najboljši učinek ga pripravite iz sveže ingverjeve korenine.
- Kajenski poper, čigar atribut je protibolečinsko delovanje, lahko pripomore k lažjemu poteku migrenskega glavobola. Potrebujete dva deci tople vode in četrtino žličke kajenskega popra. Pripravek popijte in počakajte na blagodejni učinek.
- Nekateri poročajo da jim pri premagovanju težav pri migreni pomaga voda z limono in himalajsko soljo.
- Učinkovita naravna rešitev pri migreni bi naj bil tudi sveže stisnjeni grozdni sok brez dodanega sladkorja.
- Kadar vas muči glavobol bi naj pomagali obkladki iz surovega krompirja. Krompir olupite in narežite na kolute ter si jih položite na čelo. Pustite jih delovati dokler so mokri, nato jih zamenjajte s svežimi. Škrob v krompirju je namreč protivneten.
- Ginkovi listi lahko pomagajo pri lajšanju glavobola, saj povečujejo raven kisika in pretok krvi v možgane.
- Meto so že v zgodovini uporabljali za lajšanje glavobolov. Mentolova raztopina bi tako naj bila učinkovita pri lajšanju migrene. Uporabno je tudi eterično olje poprove mete, ki na koži deluje hladilno, sprošča napete mišice in s tem odpravlja samo bolečino. Nanašamo ga na čelo in senca.
- Učinkovito v boju z glavobolom je po poročanju nekaterih tudi eterično olje sivke, ki ga inhaliramo 15 minut in glavobol bi naj izginil.
- Pri odpravljanju ali vsaj lajšanju migrenskega glavobola bi naj bil efektiven tudi melisin čaj, saj širi krvne žile.
- Nad migrenske bolečine greste lahko tudi s čajem iz vrbove skorje, kot so to počele naše babice. Lubje bele vrbe kuhajte pet do deset minut (od enega do treh gramov posušenega lubja v skodelici vode), lahko pa uživate tudi komercialne pripravke po navodilih proizvajalca.
- Nekateri svetujejo, da se bolečine lotite s pomočjo pekočih čilijev-na jezik položite vražji čili in možgani bodo sprejeli sporočilo o pekočem občutku ter izločili endorfine, ki so naravni narkotik, kar bi naj preprečilo bolečino.
Upam, da vam kakšen izmed predlogov pride prav in vam ob podpori protibolečinskih sredstev ob naslednji migreni napad olajša.