Kaj vzeti s seboj na dopust?

Foto: swotai
Poletje je tu in še preden se bomo zavedali, bomo že razmišljali, kaj moramo vzeti s seboj oziroma česa ne smemo pozabiti. Te priprave so lahko zelo stresne, zato je priporočljivo, da se nanje pripravimo prej, v miru, kar nam olajša marsikatero morebitno zagato, prepreči domači prepir ali neprespano noč. Nekateri se tega lotijo zadnji trenutek in vse skupaj naredijo v dobri uri ali dveh. Drugi, bolj organizirani, pa se tega lotijo sistematično, najprej o tem razmislijo, potem vzamejo papir in svinčnik in vse domislice sproti beležijo. No, jaz vsekakor spadam med slednje, saj me stres priprav v zadnjem trenutku povsem uniči.
Če imaš pred seboj seznam, ki ga dopolnjuješ že kakšen teden pred odhodom, je zelo majhna verjetnost, da bi izpustil in pozabil kakšno zelo pomembno stvar. Da bo vsem nam lažje, sem vam pripravila seznam tistih stvari, ki jih zelo priporočajo, da jih imate na dopustu. Ni pomembno, kam odhajamo in za koliko časa, nekaterih stvari enostavno ne smemo pozabiti doma. Če imamo otroke, so dobre priprave toliko bolj pomembne.
Dokumenti in denar
Čeprav nenapisano pravilo pravi, da se tistemu, ki misli pozitivno, pozitivno tudi vrača, je včasih bistro, poleg vere v dobro, znati tudi predvidevati. Zato vam svetujem, da vse dokumente pred odhodom fotokopirate, ter fotokopije shranjujete ločeno od originalov. Seznam dokumentov, ki jih potrebujemo:
- osebne dokumente za vsakega prisotnega posameznika, tudi za otroka. Za države EU, BiH, Srbijo in Črno goro je dovolj osebna izkaznica
- zdravstveno zavarovanje za tujino (če je vaša destinacija v tujini)
- vozniško dovoljenje
- prometno dovoljenje
- potrdilo o starševstvu, če vozite otroke (zgodilo se je že, da so starši morali dokazovati, da so otroci njihovi)
- seznam stvari, ki jih imaš s sabo (razne serijske številke opreme (računalniki, fotoaparati, kolesa itd.), s čimer dokazuješ lastništvo v primeru kraje
- kreditne/bančne kartice
- telefonska številka banke oz. izdajatelja kreditne kartice (v primeru kraje kartic)
- potovalni čeki (če se odločite zanje)
- popotniški vodnik oz. zemljevidi ali v današnjem času navigacijski sistem (GPS)
- vinjete (preverite kaj potrebujete v državi, v katero se odpravljate)
- gotovina
- fotokopije osebnih izkaznic, zdravstvenega zavarovanja, vozniškega dovoljenja, prometnega dovoljenja, kreditnih kartic
- nosečnice naj imajo s seboj materinsko knjižico
Potovalna lekarna
Vsi upamo, da nam bodo zdravstvene težave na dopustu prihranjene, zato je ta del priprav kar malo zoprn. Razmišljanje o tem, kaj pa če bomo dobili prebavne motnje, nas izčrpa bruhanje, zobobol, glavobol, povišana temperatura, kaj pa če se ranimo, nas opeče sonce itd, vsekakor ni prijetno. Ne smemo pozabiti tudi na preventivo, zaščita pred soncem je nujna, tudi zaščita pred mrčesom je zelo dobrodošla, saj piki lahko poleg srbečice izzovejo tudi alergično reakcijo. Pa še kakšna druga zaščita pride prav. Saj veste, dopusti … Če pa imamo s seboj otroke, potem je pa naša dolžnost, da ravnamo odgovorno, tako da smo pripravljeni in ko je potrebno, pravilno ukrepamo. Če imamo smolo in se nam na dopustu pripeti kakšna zdravstvena neprijetnost, si lahko sami pomagamo z zdravili in sredstvi za prvo pomoč. Zato pred potovanjem pripravimo potovalno lekarno – torbo, v katero shranimo vsa zdravila in pripomočke, ki bi jih lahko potrebovali na dopustu:
- zdravila, ki jih predpiše zdravnik Imejmo na zalogi zadostno količino . Zdravila hranimo v originalni embalaži. Zraven je dobro imeti zdravnikovo pismo o boleznih in zdravljenju.
- zdravila za samozdravljenje:
- sredstva proti povišanju telesne temperature in bolečinam (glavobol, zobobol …)
- zdravila proti prebavnim težavam (driska ali zaprtje)
- prašek za rehidracijo. Tekočino lahko pripravimo tudi sami, tako da v liter vode dodamo sok dveh pomaranč, pet jedilnih žlic sladkorja in kavno žličko soli
- tablete proti potovalni slabosti
- protialergijske tablete in mazila
- termometer
- prva pomoč: sterilne gaze, obveze, obliži, povoji, razkužilo, škarjice, pinceta
- zaščita pred piki komarjev, klopov in insektov
- varovalni pripravki za sončenje, za nego po sončenju in lajšanje težav pri opeklinah
- kondomi
Pozor!
Ne samo, da smo pripravljeni z vsemi rekviziti za morebitne zdravstvene tegobe ali poškodbe, tudi z znanjem o prvi pomoči je dobro biti seznanjen. Kaj pa, če se vam na poti pripeti kakšna nepredvidljiva nesreča, kot na primer ta, da se vam otrok duši s tujkom? Bodimo pripravljeni na vse.
Primerna oblačila in obutev
Ko se odpravljamo na poletne počitnice se nam lahko zgodi, da na morje pozabimo vzeti toplejše obleke (debelejše puloverje ali flis, anorake, ki nas ščitijo pred vetrom in zaprte čevlje, ki ne premočijo. Tisti, ki se odločijo za dopustovanje v hribih, pa velikokrat pozabijo dati v potovalko še kopalke, saj se nam lahko mimogrede zgodi, da med pohodom naletimo na kakšno zelo prijetno zdravilišče z bazeni ali gorsko jezero, kjer je dovoljena osvežitev. Seveda ni potrebno pretiravati s količino puloverjev, anorakov, kopalk … pomembno je, da smo pripravljeni na neobičajne vremenske situacije.
Oblačila za odrasle in večje otroke
- spodnje hlače
- nogavice
- majice s kratkimi rokavi
- kratke hlače
- puloverji
- dolge hlače
- trenirka
- kopalke
- brisače (za na plažo in za umivanje); če boste dopustovali v hotelu, slednjih ne potrebujete
- windstopper
- kapa (za mraz, za sonce)
- dodaten par čevljev ali sandalov
Oblačila in ostali pripomočki za majhne otroke
- primerna oblačila, obutev, slinček, klobuček ali senčnik za zaščito pred soncem,
- previjalno podlogo in plenice (najbojle, da jih vzamemo toliko, kot jih bo potreboval)
- plastične vrečke za umazane plenice oz. oblačila (te vedno pridejo prav)
- plenice iz blaga ali odejice, s katerimi lahko otroka pokrijete, mu zagotovite senco ali se z njimi le pocrklja
- osnovna sredstva za nego (otroško milo, losjon, papirnate robčke, hladilno mazilo, negovalne robčke …)
- stekleničke, dodatne dude, kozarce z nastavkom, če še ne pije iz kozarca,
- otrokove najljubše igrače,
- torbo, v kateri bodo najnujnejše stvari za otroka in bo vedno z vami
- lahek in zložljiv voziček
Dodatna oprema in pripomočki (odvisno kam se odpravljate)
- zložljivo posteljico
- prenosni stolček za hranjenje
- zložljivo kopalno kad
- kenguru za nošenje
Vse te dodatne stvari vzamejo kar precej prostora, zato vam priporočam, da se na morju znajdete kako drugače, saj z nekaj iznajdljivosti to ne bo nikakršna težava.
Osebna higiena
Nikar ne pozabimo na osebno higieno, saj nočemo po nepotrebnem zapravljati denarja. Bodite pozorni pri pakiranju izdelkov za osebno higieno. Izdelke zapakirajte v nepredušno torbico. Zaradi varnostnih pravil pa je prav tako omejen vnos tovrstnih izdelkov v potniško kabino letala, zato se pred odhodom, v kolikor potujete po zračni liniji, pozanimajte podrobneje o pravilih glede tega. Priporočam, da na pot vzamemo sledeče izdelke:
- gel ali milo za tuširanje
- šampon za lase
- zobna ščetka
- zobna pasta
- krema za obraz
- mazilo za ustnice
- ščipalec za nohte
- deodorant
- glavnik ali krtačo za lase
- brivski aparat oz. pribor za britje
- higijenski robčki
Uporabni dodatki
Ko že mislimo, da smo s pakiranjem zaključili, se nam v misli prikrade še veliko stvari, ki jih nujno potrebujemo. No, vsaj mislimo, da jih. Seveda se seznam manjkajoče robe še poveča, če se odpravljamo na taborjenje oz. na kampiranje, kjer je še kar nekaj dodatne opreme. To je druga zgodba. Če se odločite za Robinzonski turizem, potem je tudi veliko zapisanega morda odveč in veliko tistega, ki med prtljago morda še primanjkuje. Osredotočimo se na udobnejše počitnice (hoteli, počitniške hiške, apartmaji).
- zemljevid okolice, kjer bomo dopustovali (to vedno prav pride, še posebno za tiste, ki radi aktivno preživljajo počitnice)
- fotoaparat (današnjih počitnic si brez tega “čudežnega stroja” niti zamisliti ne morem)
- rezervne baterije za fotoaparat (najhuje je, ko imaš pred seboj kader, ki ga za nič na svetu nočeš izpustiti, pa ti ravno tedaj zmanjka baterij)
- pomnilniške kartice (na dopustu nas lahko preseneti naša fotografska evforija, ko se nam prizori, situacije, narava, ljudje kar sami postavljajo pred fotoaparat in mimogrede zapolnimo spominsko kartico)
- telefon (vedno ga je na dopustu dobro imeti v bližini, nikoli ne veš, kdaj potrebuješ pomoč)
- polnilec za telefon (brez polnilca bo telefon kmalu neuporaben)
- zložljiv dežnik (zveni smešno, vendar nas še kako lahko preseneti koristnost te zadeve)
- švicarski nož (če se v tem trenutku ne morete spomniti, kje, zakaj in kako bi ga na dopustu rabili, boste odgovor vsekakor že poznali, ko boste nazaj)
- majhen zavitek pralnega praška (ravno tisto majčko boste zapackali, ki jo imate najraje; kopalke boste želeli tudi kdaj pa kdaj pošteno oprati)
- sončna očala (sama si brez njih ne predstavljam niti minute na dopustu, zato za te namesto mene poskrbi kar mož, saj ve, da bi v primeru pozabe to bil nujen strošek)
- pribor za šivanje ( nikoli ne veš …)
- svetilka
- zvezek in pisalo (kdor si rad kakšen vtis zapiše, kakšno idejo, kakšen utrinek, potem sta ta dva rekvizita zelo priporočljiva)
Tako nekako bi se sama lotila pakiranja. Morda se bo nekaterim ves ta seznam zdel neverjetno dolg in morda pretiran, nepotreben, a po svojih dolgoletnih dopustniških izkušnjah vem, je bolje biti pošteno pripravljen. Kdor nima finančnih težav in je dobro stoječ, lahko s seznama kar veliko črta. Skoraj vse, kar potrebujemo, lahko tudi kupimo tam, kjer bomo dopustovali.
Ko dom ostane prazen
Medtem ko veselo uživamo na dopustu, se doma lahko zgodi marsikaj. Pred odhodom na dopust je potrebno poskrbeti za naslednje:
- elektrika
preverite, da so vklopljene samo tiste naprave, ki morajo delovati tudi med našo odsotnostjo (hladilnik, zamrzovalna skrinja, akvarij …) - voda
Zaprite glavni ventil od vode, da vas doma ne pričaka poplava. - plin
Tudi plina med odsotnostjo ne boste potrebovali, zato kar zaprite ventil. - poštni nabiralnik
Zmenite se s sosedom, da vam sproti prazni poštni nabiralnik. Polni nabiralnik je zanesljiv znak, da vas ni doma. - domače živali
Živali, ki ne gredo z nami na pot, pustimo v ustreznih zavetiščih, “podtaknemo” sorodnikom ali sosedom ali se z njimi dogovorimo, da pridejo nahranit (ribe, plazilci) - rože
Poskrbimo, da nas rože ne pričakajo posušene. Zadolžite enega od sosedov ali sorodnikov, da med zračenjem vašega doma še zalije rastline, ki domujejo pri vas.
Upam, da sem vam vsaj malo olajšala priprave in omilila stres. Dopust je namenjen predvsem sprostitvi, zabavi in povezovanju, zato ga izkoristite in uživajte maksimalno. Z veseljem bom prebrala kakšen vaš komentar na to temo, morda je v zgornjem spisku izpuščenega kaj zelo pomembnega, morda so kakšne stvari nesmiselne, nepotrebne … Predlagajte več, predlagajte manj, tudi strinjanje bom sprejela 🙂
Aja, pa preverite, če ste vsi v avtu, saj se pri taki količini stvari, ki jih peljete s seboj, rado zgodi, da na koga pozabite. 🙂