Granatno jabolko: kako ga pripraviti, da se izognemo rdečim madežem
Granatno jabolko poznam že od malih nog in je eno izmed mojih najljubših eksotičnih sadežev. Vedno je bil le en problem: ko ga pripravljaš, je velik del kuhinje poškropljen z rdečim sokom, kakor da bi tam pravkar koga zabodli. Preizkusila sem veliko načinov, ampak najboljši je le eden.
Eden od predlogov je, zrna iz granatnega jabolka bezaš pod vodo. Vse lepo in prav, ta pristop resda deluje, ampak ni preveč ekonomičen, saj stran praktično vržeš nekaj vode, zrnca moraš potem tudi odcediti, tako da se zdi, da ustvarja čisto preveč dela. Dobra stran je morda res to, da v vodi na površino priplavajo tiste bele “kožice” in jih tako zlahka pobereš, hkrati pa še vedno ostane na dnu vmesno “belo meso”, kar moraš še vedno odstranjevati ročno, če te to moti.
Drugi od predlogov je bil, da granatno jabolko na običajen način prerežeš na polovico, potem vsako od polovic malo razpreš, da se zrna zrahljajo, nato pa poloblo obrneš narobe nad skledo in po zadnji strani udarjaš s kuhalnico, dokler ven ne padejo vsa zrna. Ta način se meni nikakor ni posrečil, saj zrna kar niso in niso hotela v celoti odpasti, poleg tega pa je udarjanje še naporno in zvočno nadležno. Prav tako je še vedno veliko znakov mesarskega klanja, saj so zrna, ki jih prerežeš, poškodovana.
Tako da zame je pravi način le eden, katerega rezultat so cela, nepoškodovana zrna in čist pult.
Postopek priprave
Potrebuješ:
- granatno jabolko,
- dovolj oster gladek nož in
- posodo, v katero boš zrna dal.
1. Prvi vrhu v granatno jabolko zarežeš okrog “peclja” v obliki nizkega stožca, ki gre z vrhom v globino jabolka (glej provizorično sliko – na polovico prerezano jabolko je prikazano zgolj zaradi boljšega prikaza, kako rez poteka jabolko naj ne bo prerezano!). Namen tega je, da se odstrani večji del “belega mesa” v zgornjem delu sadeža, kar bo kasneje omogočilo lažje razpiranje.
2. Potem z nožem naravnost odrežeš spodnji del jabolka oz. dno (glej sliko). Pri tem je morda bolje premalo kot preveč, da ne prideš do zrn.
3. Za tretji del je potrebno identificirati, po katerih vertikalah boš zarezal v sadež. Če pogledamo granatno jabolko, to namreč ni lepo okroglo, temveč iz ptičje perspektive deluje oglato. Število teh “kotov” ni enako pri vsakem jabolku, prav tako so ponekod ti koti bolj, drugje manj jasni. Z nožem zarežeš po teh vertikalah “kotov” od vrha jabolka pa do dna (glej sliko), vendar je pri tem potrebno paziti, da z nožem ne gremo pregloboko. Prerezati je potrebno samo zunanjo lupino in nič več.
4. Nato lahko jabolko enostavno razpreš (nad posodo, saj bo verjetno vmes ven že padlo kakšno zrno), najlažje tako, da palec deneš v izrezani stožec na vrhu jabolka in nežno odtrgaš krhelj po krhelj. Na koncu še vedno ostane ročno delo odstranjevanja zrn (razen če se odločiš zrna kar z zobmi jesti s krhljev), vendar nazadnje delo ni tako težavno, saj potrebujejo le majhen pritisk, da odpadejo. Pri tem pa načeloma nobeno zrno ni prerezano in poškodovano, tako da ostaneta pult in obleka čista.
Tako lepa in cela zrna lahko pojemo kar tako ali jih dodamo k sadnim sokovom, jogurtom, sadni solati, juham, müslijem, sladicam idr., vizualno pa so privlačna tudi za okras jedi.