Cvetna nedelja – cvetnica
Kaj je cvetna nedelja oz. cvetnica
V krščanstvu je Cvetna nedelja ali Cvetnica priprava na največji krščanski praznik Jezusovega vstajenja – Veliko noč. V bogoslužju strne najpomembnejše dogodke Kristusove zadnje večerje, trpljenja in smrti.
Kdaj je cvetna nedelja
Cvetna nedelja je zadnja nedelja pred veliko nočjo. Krščanski verniki takrat prinašamo v cerkve v šope ali butarice, povezano pomladansko cvetje ali oljčne vejice. Ta praznična nedelja je uvod v veliki teden, v katerem se kristjani spominjamo Jezusovih zadnjih dni zemeljskega življenja. Predstavlja Jezusov vhod in pot v Jeruzalem. Pri Sveti maši se prebira daljše berilo Jezusovega trpljenja, ki mu rečemo pasion. Na ta praznik so verniki lomili oljčne ali palmove vejice ter jih polagali pred Jezusa. Nekateri pravijo naj bi bil obreda povezan s staro šego, ko so ljudje te iste rastline ali vejice zbirali, ker naj bi jih obvarovalo pred strelo, naravnimi katastrofami, vplivalo pa naj bi tudi na rast, plodnost in odganjalo zle bolezni.
Obred cvetne nedelje
Obred cvetne nedelje, še posebno procesije z zelenjem in branje evangelijskega poročila o Jezusovem trpljenju, se izvaja iz navad jeruzalemske Cerkve, ki so spoznane že v 4. Stoletju. Tradicija Cvetne nedelje in blagoslova zelenja pa je vsebinsko povezana z velikim petkom, ko se spominjamo Gospodovega trpljenja in smrti na križu. Praznovanje se je začelo že v 9. Stoletju.
Posebnost maše na cvetno nedeljo
Posebnost maše je blagoslov zelenja pred cerkvijo in procesija, v kateri s petjem slavilnih pesmi odnesemo zelenje v cerkev. Med mašo poteka branje in petje pasijona iz prvih treh evangelijev. Ta govori o odhodu Jezusa na Oljčno goro in kako sta mu dva izmed učence iz vasi pripeljala osla, na katerega so položili svoje plašče Jezus pa je z njim odšel v mesto. Nadaljuje o zadnji večerji in Jezusovem trpljenjem, obsodbi in smrti na križu in na koncu pokopu v grob. Duhovniki si nadanejo rdeča bogoslužna oblačila. Barva v krščanstvu je simbol ljubezni in trpljenja.
Simbolika cvetne nedelje
Simbolika cvetne nedelje: pot, zelenje in vzklik hozana. Pot ponazarja nomadsko ljudstvo Izrael in njihovo potovanje v obljubljeno deželo. Z Jezusovimi besedami: Jaz sem pot, resnica in življenje. Zelenje, simbol Jezusovega prihoda v Jeruzalem, ki mu ga je ljudstvo polagalo po poti. V naših krajih prinašamo na ta dan k o Svetem obredu predvsem oljčne vejice, pomladno zelenje in veje palm. Oljka je sredozemsko zimzeleno drevo in simbol miru ter sprave. Zelenje predstavlja rodovitnost in življenje. Palmove veje pa so simbol kraljevanja in zmagoslavja.
Zanimivosti in priprava butaric
Blagoslovljene butarice, oljčne vejice oziroma pomladansko zelenje ima različen pomen. Vedno pa se hrani do naslednje Cvetne nedelje. Ta simbol ostane v hiši celo leto zaradi blagoslova prostorov in sreče. Nekje butarico razderejo in vsako vejico postavijo v drug prostor. Drugje jih zažigajo in z dimom blagoslovijo celoten dom. Nekje jih celo odnašajo na njive za boljši in rodovitnejši pridelek, obešujejo na jablane, hruške…, da bolje rodijo. Navade so različne iz kraja v kraj. Po navadi zelenje odnašajo v cerkev otroci pri obredu pa je pomembno, da jo dvignemo čim bolj visoko v zrak. Na našem podeželju je struktura butaric preprosta. Vložimo nekaj vejic mačic, šib, vejice drena. Velike butarice po navadi delajo moški in jih tudi odnesejo blagoslovu. Pri velikih butaric se srečujemo tudi na naziv vejnik. V njem so šibe, ki prestavljajo pastirje, ki so gnali spomladi živino na pašo.
Kako naredimo butarico?
Vzamemo mačice, lesko, dren, bezeg in jih razporedimo po isti višini. Gledamo, da so enakomerne. Nekateri dodajo še pušpan, ki pomeni zaščito hiše pred naravnimi katastrofami. Lahko vstavimo tudi brin, simbol trpljenja, ali jabolčne vejice, da bo sadje bolje rodilo, ponekod vstavijo seno, kot blagoslov živine in pa žimberc, ki predstavlja Jezusovo trnjevo krono. Za okras dodamo cvetje, ki v tem času cveti. Vse to povežemo z trakom. Navadno je to bel trak. Pogledamo, da so vejice enako dolge in pravilno poravnane. Povežemo jih tesno, da nam ne uhajajo. Velikost vejic naj bi bila tam nekje 15 cm. Če ne želimo, da se beli oziroma povezovalni trak vidi pa ga zakrijemo z bršljanom. Lepo je, če butarico izdeluje celotna družina tako si vsak izdela svojo in jo postavi na mesto, kjer si najbolj želi. Naj vam bo izdelava butaric v največje veselje in želim vam lepo praznovanje.