Čili in njegova pekoča “moč”
Feferoni, pekoče paprike, peperončini, čiliji …, ki so lahko različnih barv (rumeni, zeleni, rdeči, vijolični, oranžni ali čokoladni) in oblik ter velikosti (lahko so majhni kot grahovo zrno ali pa dolgi vse do 30 centimetrov), a kakorkoli jih imenujete, ali katerega koli posedujete, tisto, kar nas na njih najbolj privlači, je pekoč okus.
Osebno nad čiliji dolgo nisem bila preveč navdušena. Morda zato ne, ker me je pred leti brat izzval, da če pojem pekoč feferon, mi izplača prijetno vsoto denarja. Postavil je zahtevne pogoje stave, jaz pa sem jih pogumno sprejela. Zagrizla sem v feferon, zatekla kot žoga in malodane zadušitve me je rešila mama. Denarja nisem nikoli videla, feferonom pa sem se lep čas izogibala v velikem loku.
Da sem si s temi pekočimi vragci spet podala roko, pa je zanimivo, ponovno »kriv« moj brat. Ta je na balkonu začel, za hobi, gojiti razno razne čilije, ter okužil s to novo sprostitvijo vse okoli sebe. Za rojstni dan sva mu z dragim podarila prav posebno darilo, ki je od mene zahtevalo raziskovalno nalogo o čilijih. Nekatere izsledke bi rada delila tudi z vami.
Ostrina čilijev
Ali veste od kod ostrina čilijev? Ta pride iz alkaloida kemično imenovanega kapsaicin. V nasprotju s splošnim prepričanjem kapsaicin ni iz semen ampak iz posteljice. Torej nas ne »spečejo« semena, ampak tisto, kar jih obdaja. Zanimivo je to, da imajo celice s kapsaicinom veliko notranjega pritiska, tako da, ko se čili zdrobi ali reže te celice počijo in kapsicin poškropi notranjost sadeža. S tem postane pekoče vse, kar je kapsicin poškropil, tudi vaše roke, zato jih skrbno sperite ali uporabljajte rokavice pri pripravi zelo pekočih čilijev.
Jakost feferonov
Kako pa merimo jakost feferonov? Stopnja vzdraženosti okušalnih brbončic je lahko hudo pristranska zadeva, saj se kot vemo prag bolečine, ki jo lahko posameznik še prenese, od človeka do človeka močno razlikuje. Za začetnika pekoče znanosti velja njen navdušeni porabnik z imenom Wilbur Scoville, ki je feferone redčil z vodo tako dolgo, da ni več občutil pekočega okusa, piše Tomaž Pipp, Slovenec, ki se posveča raziskovanju čilija. Tako je določil osnovno enoto za merjenje jakosti pekočih zadevic, ki jo je poimenoval po sebi “scoville”, ali slovensko skovil. Torej snov, ki daje čilijem »vročino« je kapsaicin, merimo pa jo v skovilih.
Kako otopiti ostrino čilija
In kako se lahko »borimo« z ostrino čilijev? Lahko preprosto potrpimo okrog 10 minut, odvisno od količine in moči zaužitega čilija. Lahko pa se ostrine lotimo z uživanjem mlečnih izdelkov, kot so mleko, navadni jogurt, kisla smetana. Tisti, ki žareč občutek v ustih gasite s pitjem piva, vam sporočam, da s tem počenjate eno najhujših napak, kajti alkohol odplakne ostrino še globlje v vaše brbončice.
In še namig iz domače delavnice: Kadar je pri kuhi roka preveč radodarno posipala čilije po jedi in je le ta zato težko jedljiva, ji lahko pomagamo tako, da vanjo, v jed namreč, stisnemo nekaj kapljic limoninega soka. Prav tako pride v poštev sok pomaranče, ali kateri drugi, vam ljub, kisli pripravek.
Ne glede na to, da je prvotna domovina čilijev Južna Amerika in da so jih v Evropo v 15. stoletju prinesli Španci ter da so v začetku veljali za začimbo revežev, jih danes poznamo po vsem svetu in jih je več kot 200 vrst.
Carolina reaper, bolj pekočega čilija ni
Uradno najbolj pekoč čili je Carolina Reaper, če je verjeti Wikipedii, pa raste tudi na moji okenski polici. Zaenkrat je sadika velika približno 5 centimetrov in s težavo čakam, kaj bo iz nje zraslo. Kako bi naj zgledal sadež lahko vidite na sliki spodaj.
Čili je zdrav
Ali ste vedeli, da so čiliji tudi zelo zdravi? So namreč bogat vir vitaminov A in C, predvsem vsebuje ogromne količine vitamina C, in to kar 4-5 krat več kot limone ali pomaranče, zato se priporoča kot dodatek k prehrani za izboljšanje delovanja imunskega sistema. Lahko se pohvali tudi z zavidljivo količino vitaminov skupine B, vitaminom E, pantotensko kislino, betakarotenom in kriptoksantinom. Med minerali so najbolj zastopani kalij, fosfor, ki je odgovoren za afrodizične lastnosti plodov, in železo.
Čili za občutljive želodčke
Zanimivo je, da splošno razširjeno mnenje, da pekoča hrana ni dobra za občutljive želodčke, sploh ne drži. Prav nasprotno: pekoči feferoni spodbujajo delovanje želodčne sluznice, ki začne izločati večje količine želodčnega soka in tako ščiti želodec. Poveča se tudi prekrvavljenost prebavnega trakta, kar pospeši prebavljanje in izločanje plinov. Naj bi celo bilo možno, da z rednim uživanjem feferonov pozdravite čire na želodu ali dvanajsterniku in celo hemeroide. Kapsaicin pa tudi širi kapilare po celotnem telesu, od možganov do pet na nogah, in seveda tudi v penisu.
Čili in uravnavanje telesne temperature
Čiliji so zraven tega tudi učinkovit hladilni sistem v vročih poletnih dneh. Kapsaicin namreč učinkovito spodbuja center za uravnavanje telesne temperature v možganih. Končni rezultat številnih mehanizmov je pospešeno znojenje, ki zniža telesno temperaturo in vas ohlaja.
Čili kot zdravilo
Pekoča paprika je ne samo znana začimba, ampak tudi antidepresiv, antiseptik, diuretik in afrodiziak, ter tudi kot antirevmatik.
Kapsaicin zmanjšuje tudi občutek lakote, zato je pripraven v obdobjih raznih diet.
Pa še opozorilo, bolj za šalo kot za res, a vendar: pekoča hrana v možganih spodbuja izločanje hormonov endorfinov. To so snovi, ki v telesu delujejo podobno kot droga, saj ustvarjajo občutke ugodja in sreče. Feferončki torej delujejo podobno kot heroin. Ko se jih enkrat navadimo, si jih želimo vedno znova in znova in kmalu postanemo odvisniki od pekočega jezika.
Čilijevo olje
O uporabi pekočih vragov ne bi razpravljala veliko, saj vsak ve, kaj povzroči čili, ko ga dodajamo jedem. Naj omenim le meni najljubši pripravek iz čilijev, ki ga lahko uporabljam tudi tedaj, ko je sezona svežih čilijev iz domačega vrta že zdavnaj mimo.
Ta, najpreprostejši pripravek je čilijevo olje. Čili narežemo ali le razpolovimo, ga damo v poljuben kozarec z zamaškom, nanj pa zlijemo olje po lastni izbiri.
Kozarec zapremo in postavimo v hladilnik, lahko tudi hladnejšo shrambo. Uporabimo po želji in navdihu. Vendar opozorilo: Če boste s tem čilijevim oljem kuhali, bodite pripravljeni, da vas bodo pekle oči. Najbolje je, če čilijevo olje dodajate k gotovim jedem.
Naj bo pekoče.