Češnjev zavitek
Le kdo bi se lahko uprl sočnim rdečim češnjam? Ni lepšega, kot stopiti na vrt in jih jesti kar direktno z veje. Ampak kam sedaj z vsemi temi nabranimi češnjami? Zatem, ko smo skuhale češnjevo marmelado, smo se lotile še češnjevega zavitka.
- Češnjev zavitek
Kvašeno testo lahko (že pripravljeno) kupite v trgovini, ali pa ga naredite sami po spodnjih enostavnih navodilih. Če imate raje, lahko naredite tudi zavitek iz vlečenega testa – recept za vlečeno testo najdete v prispevku Recept za jabolčni štrudelj.
Za kvašeno testo boste potrebovali:
- 300 g moke;
- 15 g kvasa;
- 35 g sladkorja;
- 1 vanilijev sladkor;
- ščepec soli;
- 25 g raztopljenega masla;
- 125 ml mlačnega mleka;
- limonino lupinico.
Postopek za kvašeno testo: kvas nadrobimo v skodelico, dodamo 3 žlice mlačnega mleka, 1 žlico sladkorja in 1 žlico moke. Pustimo, da vzhaja. Zatem posebej zmešamo še mleko, sladkor, limonino lupinico in sol. V drugo skledo damo moko, na sredini naredimo jamico – vanjo zlijemo vzhajan kvas in mešanico z mlekom. Zgnetemo v grobo testo, med mešanjem postopoma prilivamo še stopljeno maslo. Testo pustimo vzhajati, medtem pa naredimo še nadev.
Za nadev potrebujemo:
- 2 jajci;
- pol kg skute;
- 100 g sladkorja;
- 1 kislo smetano (180 g);
- 1 kg očiščenih češenj.
Postopek za nadev: zmešamo vse sestavine in na koncu primešamo še češnje brez koščic. Če imate radi bolj sladko, dodajte več sladkorja. Tudi češenj lahko dodate več, kot po receptu. Seveda ni nujno, da uporabite češnje – uporabite lahko katerokoli sezonsko sadje, ki ga imate pri roki.
Testo na tanko razvaljamo, namažemo z nadevom in zvijemo. Na zadnjih 5 cm nadeva ne namažemo, drugače bo vse letelo ven. Položimo na pomaščen pekač ali peki papir in pečemo 20 – 25 minut na 180 stopinjah (oz. dokler ni zlato zapečeno). Na koncu zavitek še potresemo s sladkorjem v prahu.
Zelo enostavno in okusno. Dober tek!