Češnja in čaj iz češnjevih pecljev
Rdeče češnje rada jem, črne pa še rajši … je del vsem poznane ponarodele pesmi, ki opeva te sladke rdeče sadeže. A ne le sadeži, koristne so tudi peške in peclji. Pa tudi smola, s katero je bogato drevo. Tokrat si poglejmo kako pripravimo čaj iz češnjevih pecljev in pri čem vse nam bo pomagal. Še prej pa na kratko spoznajmo češnje.
Češnja in češnje
Češnja, Prunus avium, je sadno drevo, ki nas spomladi očara s svojimi nežnimi drobnimi cvetovi, ki so bele barve. Iz oplojenih cvetov se razvijejo plodovi, rdeče, že skoraj črne barve, ki nas s svojo sočnostjo in sladkim okusom razveselijo v poletnem času. Poznamo veliko sort, menda jih je več kot 50, razlikujejo pa se tako po obliki kot barvi.
Češnje so polne vitaminov in mineralov. Vsebujejo A in C vitamin ter nekatere vitamine skupine B. V njih je še železo, fosfor, folna kislina, magnezij, kalcij, kalij, cink, …
Najbrž se bo večina strinjala z menoj, če rečem, da najbolj teknejo kar sveže, obrane direktno iz drevesa. A v kulinariki so češnje zelo dobro zastopane in uporabne na mnogo načinov. Iz njih lahko skuhamo marmelade, jih vložimo v kompot, spečemo pecivo ali češnjev zavitek, pripravimo liker, naredimo sok in še bi lahko naštevala. A češnje so koristne tudi v zdravstvene namene.
Uživanje svežih češenj ima na naše telo mnoge pozitivne učinke, med drugim učinkujejo kot antioksidant, preprečujejo staranje in celo zavirajo nastajanje nekaterih rakavih celic. Priporočajo se v prehrani ljudi s srčnimi boleznimi, delujejo protivnetno, spodbujajo k izločanju strupov iz ledvic in k prečiščevanju le-teh. Pomagajo pri odvajanju vode iz telesa, pa tudi zoper napihnjenost nam bodo pomahale. Uživanje češenj naj bi celo pripomoglo k našim mentalnim funkcijam ter pomagalo lajšati tako umsko kot fizično utrujenost, pa tudi bolečine v mišicah.
Češnjeve peške
To je le nekaj pozitivnih vplivov uživanja češenj, a kot omenjeno, so uporabne tudi peške, ki jih posušimo, nato pa z njimi lahko napolnimo vrečko iz blaga (naredimo blazinico), ki jo nato (segreto) položimo na boleče mesto za omilitev le-te. Ali pa uporabimo (hladno) za masažo. Tudi otroci bodo z radovednimi prstki tipali kaj neki je skrito v vrečki iz blaga iz bodo razvijali svoje sposobnosti.
Češnjeve pečke lahko tudi posušimo in zmeljemo v prah. Kombinacija svežih češenj in zmletih pečk naj bi pomagala tudi pri uravnavanju sladkorja v krvi, a v majhnih količinah, saj so češnje vseeno sladak sadež.
Prah iz češnjevih pečk je učinkovito naravno zdravilo za odstranjevanje kamnov in peska iz seča.
A velja napisati opozorilo, da je potrebno biti zelo pazljiv pri uporabi praha iz češnjevih pečk, saj vsebuje, sicer manjšo količino, cianida, ki je škodljiv.
Uporaba češnjevih pecljev v zdravilne namene
Pravilno obrane češnje se še vedno držijo pecljev, te lahko shranimo in posušimo (lahko na zraku, v senčnem prostoru, lahko pa tudi s pomočjo sušilnika sadja in zelenjave, pri temperaturi do 40 °C. Tako posušene peclje shranimo v papirnato vrečko in hranimo na suhem in temnem.
Iz češnjevih pecljev skuhamo čaj, ki pomaga pri boleznih ledvic, ledvičnih kamnih in spodbuja izločanje seča. Prav tako pa pomaga pri prehladnih obolenjih, saj pomaga pri izkašljevanju.
Priprava čaja iz češnjevih pecljev
Za 0,5 l čaja potrebujemo:
- pol pesti češnjevih pecljev (lahko so tudi sveži, če suhih (še) nimamo)
Čaj lahko pripravimo v obliki poparka, kar pomeni, da zavremo vodo in z vrelo vodo prelijemo češnjeve peclje, pokrijemo in pustimo stati 10 minut, nato precedimo.
Ali pa tako, da v vrelo vodo denemo za pol pesti češnjevih pecljev, pokrijemo in ob zmernem vrenju kuhamo 2 minutki. Odstavimo s štedilnika in pustimo stati v pokriti posodi še 5-10 minut, nato precedimo.
Popijemo lahko do 3 skodelice čaja na dan, pijemo topel čaj.