Čemaž – pomladni čudež
Ni več dvoma – sezona čemaža je tukaj. Zaradi njegovih zdravilnih lastnosti so ga poznali in cenili že Rimljani, dandanes pa nam tudi sodobna medicina dokazuje, da bi ga morali prav vsi uvrstiti na svoj jedilnik.
Čemaž učinkuje podobno kot česen, le da je njegovo delovanje še močnejše, ob tem pa ne pušča neprijetnega zadaha. Vsebuje veliko magnezija, železa, mangana in žveplovih spojin, ki vse pripomorejo k boljšemu stanju organizma. Čemaž izboljšuje splošno telesno in psihično počutje in preganja spomladansko utrujenost, saj stimulira nivo energije v telesu. Pomaga pri visokem krvnem tlaku, visokem holesterolu, visoki vročini, napetih mišicah, zavira nastanek krvnih strdkov.
Blagodejno deluje na težave z želodcem in prebavo, pomiri vetrove in napihnjenost, pospešuje slabo prebavo in pomaga pri driski. Priporočljiv je tudi v primeru težav z glistami, saj uničuje parazite ter glivice.
Čemaž je cenjen zaradi pozitivnega vpliva na imunski sistem, saj zvišuje odpornost in deluje protivnetno ter iz telesa odplakuje škodljive snovi – čisti ledvica, mehur, kri, pospešuje izločanje seča, čisti pljuča, jetra in žolč, pomaga izločati težke kovine iz telesa, čisti kožo ter pripomore k hitrejšemu celjenju ran.
Čemaž ali divji česen čisti tudi dihalne poti, mehča sluz in olajša dihanje. Za lajšanje težav z dihalnimi potmi si lahko pripravimo tinkturo ali čemaževo vino.
Tinktura iz čemaža:
- 5 gramov čemaževih listov,
- 1 dcl alkohola (70-odstotnega).
Čemaževe liste sesekljamo in jih tri tedne namakamo v 70-odstotnem alkoholu. Vsebino pretresemo večkrat dnevno. Po treh tednih tekočino odcedimo. Tinkturo uživamo le po kapljicah, in sicer zadostuje 10 kapljic dnevno, ki jih vmešamo v vodo, sok ali čaj.
Čemaževo vino:
- ¼ litra belega vina,
- pest čemaževih listov,
- med po okusu.
Čemaževe liste prekuhamo v vinu (nekaj minut). Ko se vino ohladi, po okusu dodamo med. Tekočino pijemo počasi po požirkih čez cel dan. Čemaževo vino še posebej blagodejno deluje na težave pri dihanju.
Recept za čiščenje telesa
Potrebujete:
- skodelico čemaževih listov,
- 1 dcl vode.
Čemaž z vodo zmeljemo v mešalniku, tekočino odcedimo in jo shranimo v hladilniku. Čemaževo vodo uživamo trikrat dnevno po dve žlici.
Čemaž v kulinariki
Pri nas raste čemaž skoraj povsod. Nabiramo ga od marca do maja, a moramo biti pri tem nekoliko pazljivi, saj ga lahko zamenjamo z nekaterimi strupenimi rastlinami, na primer z jesenskim podleskom, šmarnico in čmeriko. Zato je pomembno, da pobiramo vsak list posebej in ne v šopih ter da sledimo vonju. Listi čemaža, jesenskega podleska in šmarnice so si namreč po videzu zelo podobni, a le čemaž močno diši po česnu.
Čemaž je najbolje uživati surovega, saj tako ohrani vse zdravilne lastnosti. Najmanj priporočeno je sušenje, saj s tem izgubi veliko koristnih snovi – v tem primeru ga je bolje kuhati ali zmrzniti (če ga zmrznemo, ga je priporočljivo porabiti v nekaj mesecih).
Čemaž v solati
Potrebujemo:
- pest čemaža,
- skodelico rukole ali druge listnate solate,
- 1 paradižnik,
- 1 skodelico kuhane ajdove kaše, kuskusa ali drugega žita,
- 1 trdo kuhano jajce,
- ½ avokada,
- preliv po okusu.
Oprane in narezane sestavine zmešamo v skledi in jih prelijemo s prelivom po okusu. Pri solatah s čemažem smo lahko zelo kreativni, saj odlično dopolni katerokoli kombinacijo.
Juha iz čemaža
Ta jed bo gotovo navdušila tudi tiste, ki niso preveliki ljubitelji juh. Potrebujemo:
- 2 pesti čemaža,
- ½ cvetače,
- 4 krompirje,
- malo jušne zelenjave (korenček, zelena, gomolj peteršilja) ali žlico domače vegete,
- vodo,
- sol,
- 1–2 dcl kisle smetane.
Krompir olupimo in narežemo na manjše koščke, cvetačo natrgamo na posamezne cvete in jo nekaj minut namakamo v slani vodi. Operemo in narežemo jušno zelenjavo ter čemaž. Vse sestavine razen kisle smetane damo v lonec in pristavimo na štedilnik. Ko juha zavre, kuhamo na zmernem ognju 25 do 30 minut. Ko je vsa zelenjava skuhana do mehkega, primešamo kislo smetano in juho spasiramo s paličnim mešalnikom.