Čebulna muha
Čebulna muha je škodljivec, ki se ga v pomladnem času bojimo vsi, ki nam na vrtu rastejo čebula, česen, por, šalotka, drobnjak … Saj čebulna muha prizadene vse rastline iz družine lukov.
Čebulna muha
Odrasla čebulna muha (Delia antiqua sin. Hylemya antiqua) doseže velikost nekje 5-7 mm in ima dolge, črne noge, sicer pa je rjavo-sive barve. Njen najbolj prepoznaven znak so rdeče-rjave oči. Samci čebulne muhe pa imajo na trebuhu še črno črto (samice te črte nimajo). Čebulna muha živi nekje 2-4 tedne.
Samice čebulne muhe odlagajo jajčeca na konice listnih poganjkov, lahko pa tudi direktno na čebulice ali na tla (zemljo) v bližini rastline. Jajčeca odlaga v skupinah od 5-20 jajčec, sicer pa lahko samica v času enega meseca odloži tudi več kot 100 jajčec. V času enega leta ima čebulna muha tri generacije. Ker se druga generacija pojavi približno en mesec po prvi, je smiselno rastline pustiti zaščitene vse tja do sredine maja.
Jajčeca čebulne muhe so podolgovate oblike in belkaste barve, odrasle ličinke zrastejo tudi do velikosti (dolžine) 10 milimetrov. Iz jajčec se razvijejo ličinke, imenovane žerke, ki so bele barve in si zvrtajo svojo pot v rastlino, v kateri se nato hranijo. Ličinke se z rastlino hranijo nekje 15-25 dni in se v tem času preobrazijo, nato pa rastlino gostiteljico zapustijo in se zabubijo v tleh, do globine 10 centimetrov, kjer prezimijo do naslednje pomladi. Zabubljena muha v fazo zimskega mirovanja preide šele v jeseni, ko temperatura tal pade po 15 stopinj Celzija.
Prvi pojav čebulne muhe se zgodi zgodaj spomladi, v sredini aprila in običajno sovpada s prvimi cvetovi višnje, torej v začetku aprila (seveda pa se lahko pojavi že prej, v kolikor je pomlad topla). A, ker čebulna muha ni nevarna le v začetku pomladi, saj drugi rod napade koncu maja in nato še tretji rod nekje v septembru ali oktobru, nevarnost čebulne muhe obstaja tudi takrat. Sicer pa drugi in tretji rod čebulne muhe največjo nevarnost pomeni predvsem za por.
Kako prepoznati ali so naše rastline napadene?
Listi napadene rastline postanejo obledeli, porumeneli in uveli, mlahavi. Srčika rastline propade (srčni list z lahkoto izvlečemo), čebula prične gniti.
Kako si lahko pomagamo in skušamo preprečiti napad čebulne muhe?
Mešani posevki
Svetuje se, saditev mešanih posevkov. Učinkovita je kombinacija čebule in korenčka, sja si rastlini vzajemno pomagata; korenček ščiti čebulo pred čebulno muho in čebula ščiti korenje pred korenčkovo muho. Učinkovita (v kombinaciji s čebulo) sta tudi janež in komarček.
Rumene lepilne ploščice
Rumena barva privablja čebulno muho in tako se muha ujame na lepljivo past. S tem načinom lahko zmanjšate napad in predvsem pravočasno opazite napad čebulne muhe. Rumene lepilne ploščice nastavite med gredice v višini največ 30 centimetrov in v smeri iz katere najpogosteje piha veter.
Pokrivanje gredic
Gredice, na katerih rastejo ogrožene rastline (čebula, por, česen, …), enostavno pokrijte z vrtno tkanino. Poskrbite, da tudi ob straneh onemogočite vstop čebulne muhe. Gredice naj ostanejo pokrite nekje do sredine maja oz. toliko časa, da odcveti še zadnje sadno drevje v bližini.